Zveme na výstavu k výročí ETTA CLUBU Třebíč

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 26. 01. 2020

Muzeum Vysočiny Třebíč zve Vás a Vaše přátele na výstavu ETTA CLUB TŘEBÍČ 50 let sběratelství pivních suvenýrů, která se koná 24. ledna – 8. března 2020 na Zámku Třebíč v galerii Tympanon.

ETTA CLUB Třebíč, sdružující sběratele pivních suvenýrů v Třebíči (ETTA = ETikety, TÁcky), vznikl přesně před 50 lety.Jeho zrod popisuje Zdeněk Hobza, zakladatel a také současný předseda klubu:

„Na jaře 1979 jsem si při návštěvě Českých Budějovic zakoupilna stánku PNS obálku s etiketami Jihočeských pivovarů. Zalíbily se mi a začal jsem psát do pivovarů žádosti o zaslání etiket, přikládal jsem ofrankovanou obálku a během několika měsíců jsem měl pěknou malou sbírku etiket ČSR. V podniku Uniplet, kde jsem pracoval, jsem si náhodou všiml, že jeden pracovník má na svém stolku pod plexisklem pěkné pivní tácky.Jednalo se o Christo Lazarova, žijícího s českou manželkou u nás.Protože on ani já jsme neměli s kým měnit, napadlo nás založit si kroužek sběratelů pivních etiket a tácků. Zašel jsem za ředitelemJKP (Jednotného klubu pracujících) ROH a optal se, zda můžemebýt součástí tohoto zařízení. Odpověď zněla: ‚Až vás bude dostatečný počet, tak za mnou přijďte‘. Do místních novin Jiskra jsem dal oznámení, že hledám zájemce o sbírání pivních etiket a tácků. Ozvalo se dalších pět zájemců a sta- čilo to na založení kroužku. Ředitel JKP mi sdělil, že klub musí mít jako předsedu staršího člověka, který zajistí, že se budeme věnovat sbírání a nikoliv pití piva. Počátkem r.1970 jsme dostalik užívání velký divadelní sál, předsálí, zrcadlový sál a prostor bufetu, a to 2x ročně pro pořádání burz a výstav. Dále jsme dostali 1x měsíčně k dispozici klubovnu. S členy klubu jsmese domluvili, že schůzky budou vždy druhou neděli v měsíci.“

Za dobu svého působení uspořádal ETTA Club Třebíč množství výstav, nyní jedenkrát, dříve i dvakrát ročně probíhá setkání sběratelů (burza). Sedm členů klubu obdrželo za dlouholetou činnost uznání Zlatý Korbel, předseda také uznání od slovenské asociace historie pivovarnictví. Mezi velké úspěchy patřilo ocenění Goldene- bierdukat pro Christo Lazarova za jeho sbírku tácků.

Na výstavě najdete sbírky pivníchetiket, tácků, korunkových zátek,pivního skla, plechovek, otvíráků,popelníků nebo reklamních tabulí.Klub sdružuje více než dvacet členů, máte-li zájem se přidat, kontaktujtep. Hobzu – cany@centrum.cz.